Pomysłodawca Gitarowego Rekordu Guinnessa i Thanks Jimi Festival – Leszek Cichoński – świętuje w tym roku 40-lecie kariery scenicznej oraz swoje 65 urodziny.

W docenieniu jego artystycznego i edukacyjnego dorobku  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wręczenie tej prestiżowej nagrody miało miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Sali Koncertowej Radia Wrocław.

Leszek Cichoński to gitarzysta, kompozytor i pedagog, a także inicjator i spiritus movens Gitarowego Rekordu Guinnessa. Z jego inicjatywy od 20 lat tysiące gitarzystów gra co roku we Wrocławiu razem „Hey Joe” i inne utwory Jimi’ego Hendrixa. Artysta występował na największych festiwalach bluesowych na świecie – m.in. w Narooma w Australii i Monterey Bay Blues Festival w Kalifornii. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary, jak Steve Morse (Deep Purple), Jennifer Batten i Steve Vai. Współpracował m.in. z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Styczyńskim, Tomaszem Szukalskim oraz amerykańskimi bluesmanami, takimi jak Carlos Johnson, Stan Skibby i John “Broadway” Tucker. Cztery ostatnie płyty Leszka Cichońskiego miały nominacje do prestiżowej Nagrody Fryderyków. Artysta od pięciu lat promuje ideę znaku Uni-Vibe – Jednoczącej Wibracji Muzyki.  W roku 2017 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medalem „Zasłużony dla Miasta Wrocławia”.

12 stycznia w Sali Koncertowej Radia Wrocław odbył się wyjątkowy koncert urodzinowy artysty. Na „Potrójny Jubileusz” składały się 65 urodziny i jubileusz 40 lat na rockowej scenie Leszka Cichońskiego oraz okrągłe 80 urodziny Jimiego Hendrixa. Na scenie pojawili się specjalni goście: m.in. Sebastian Riedel, Łukasz Drapała –  finalista The Voice of Poland 2022, Marek Raduli, Łukasz Łyczkowski, a także Jose Torres z formacją VIVA SANTANA, którą Torres założył wspólnie z Leszkiem Cichońskim pięć lat temu. Podczas koncertu można było usłyszeć najbardziej znane przeboje największego gitarzysty Wszechczasów – Jimiego Hendrixa: „Foxy Lady”, „Little Wing”, „Voodoo Child” i oczywiście „Hey Joe”. Nie zabrakło rockowych i bluesowych hitów z lat siedemdziesiątych m.in. Tadeusza Nalepy, Carlosa Santany, a także autorskich kompozycji Leszka Cichońskiego.

Podczas wydarzenia artysta został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagroda ta jest przyznawana osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Dane do kontaktu:
Leszek Cichoński
tel. 601 785 279
leszekcicho@gmail.com

LINKI:
https://leszekcichonski.pl/
https://heyjoe.pl/leszek-cichonski/
https://www.facebook.com/leszek.cichonski
https://www.facebook.com/LeszekCichonskiGuitarWorkshop/
https://www.instagram.com/leszekcichonski_guitarworkshop/