gitarakwadrat


gitarakwadrat

Pierwszego maja we Wrocławiu po raz kolejny pobito Gitarowy Rekord Guinnessa. Impreza przyciągnęła 7273 gitarzystów, którzy wspólnie zagrali „Hey Joe“ oraz wszystkie inne utwory, których przez ostatnie 9 edycji uczył uczestników imprezy Leszek Cichoński.

Cztery najlepsze wyniki na œwiecie w równoczesnym graniu na gitarze należš do Polaków. W 2009 roku na wrocławskim Rynku zebrało się 6347 gitarzystów, rok póŸniej pojwiło się już „tylko“ 4597 osób. Podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu „Hey Joe“ zagrało wspólnie 5601 gitar. W 2012 roku Gitarowy Rekord Guinnessa obchodził 10 urodziny, a liczba przybyłych gitarzystów zaskoczyła nawet samych organizatorów. Gitarowa orkiestra, prowadzona przez Leszka Cichońskiego, liczyła 7273 osoby.
Mimo iż wspólnie granie „Hey Joe“ – utworu zaliczanego do Rekordu Guinnessa – miało się odbyć o 16.00, już o 7 rano na wrocławskim Rynku zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy imprezy. „Jechałem całš noc pocišgiem, ale nie wyobrażam sobie Rekordu beze mnie“ – mówił Maciek z Siedlec. Przed 8.00 pojawiły się też 2 siostry z Bogatyni: „Chciałyœmy być póŸniej, ale miałyœmy tylko jeden autobus, i to o 4 rano. Nie było się nad czym zastanawiać.“
Około południa nie można już było znaleŸć miejsca w okolicach Rynku, w którym nie znadowałyby się osoby z gitarami. Swojego wrażenia rozmachem imprezy nie kryli także goœcie specjalni Thanks Jimi Festival. Leon Hendrix powiedział, że nie miał pojęcia, że w Polsce jest tak wiele fanów gitary, a Marcus Miller, widzšc niekończšcy się tłum gitar, zagrał o jeden utwór więcej.
Podczas pierwszego dnia Thanks Jimi Festival wystšpili m.in. Leszek Cichoński, Bernie Marsden (gitarzysta Whitesnake), gitarzysta i wokalista Gwyn Ashton, jeden z najlepszych gitarzystów grajšcych w stylu Jimiego Hendriksa – Stan Skibby oraz Muniek Staszczyk, Wojciech Pilichowski, Tomek Lipa Lipnicki, a także Michał Urbaniak i Michał Jelonek.
Gwiazdš wieczoru był zespół EUROPE. A jeszcze dziœ na Wyspie Słodowej wystšpiš Zdenek Bina Acoustic Project, Marek Napiórkowski Trio feat. Artur Lesicki, Wojtek Pilichowski & Pi Electro Step feat. Leszek Możdżer oraz MARCUS MILLER & BAND.
Serdeczne dzięki dla Wszystkich Gitarzystów, którzy wzięli udział w Festiwalu! Ustanowiliœmy kolejny Rekord Œwiata! Ale pamiętajcie: za rok znów się spotykamy!