Panorama Rekordu 2011

Gitarowy Rekord Guinnessa nie został wiec pobity, ale trzy pierwsze miejsca należa do Polski, a dopiero na 4-tym plasuje sie USA wynikiem 2052 gitary. Na wrocławskim Rynku w sobote grało „Hey Joe” Jimi’ego Hendrixa „tylko” 5601 gitarzystów. To wynik lepszy od tego z 2010 r. (4597 muzyków) ale gorszy od zarejestrowanego w Londynie Rekordu Guinnessa z 2009 r., kiedy utwór Hendrixa grało 6346 gitarzystów.

Jak poinformował Leszek Cichonski, pomysłodawca i współorganizator Gitarowego Rekordu Guinnessa: próbowalismy zbudować swiatowa Guitar Union, dlatego też na wrocławski Rynek zapraszamy nie tylko gitarzystów z Polski. Przez Internet łaczymy sie również ONLINE z wieloma miastami na swiecie. Tak wiec w tym roku „Hey Joe” grali także m.in. Szwedzi, Amerykanie, Wegrzy, Niemcy i Czesi.

Zeszłoroczna gitarowa orkiestre grajaca we Wrocławiu „Hey Joe” można było obejrzeć w telewizji na całym swiecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Emiratach Arabskich, Egipcie, Turcji, Korei i w wiekszosci krajów w Europie. Bicie rekordu pokazały m.in. Al Jazeera, RTL i najwieksza amerykanska stacja CBS, a także TV japonska i w Iranie.

W tym roku do „Thanks Jimi Festival” i odbywajacego sie w jego ramach Gitarowego Rekordu Guinnessa dołaczyli gitarzysci w Oslo, Kolonii, Nybro, Chicago. We wszystkich tych miastach bowiem zgromadzili sie fani gitary, by wspólnie zagrać „Hey Joe”,. Jednak do rekordu wliczane mogły być tylko osoby zgromadzone na wrocławskim Rynku.

Ponadto organizatorzy zapraszali do bicia rekordu posiadaczy różnych innych instrumentów strunowych szarpanych. – Zgłosili sie muzycy z przedziwnymi instrumentami strunowymi. Niektóre były nie tylko własnorecznie robione, ale wrecz wymyslone przez instrumentaliste – jedyne w swoim rodzaju – opowiadał Leszek Cichonski, który zaprasza już do wspólnego grania 1 Maja 2012.